Domowe sposoby na porost i wypadanie wlosów – jakie wybrac?

By | February 2, 2022

Wypadanie wlosów oraz ich spowolniony porost to czeste problemy, które dotknac moga zarówno kobiet, jak i mezczyzn. Dobrze byloby wiec poznac ich najczestsze przyczyny oraz nauczyc sie skutecznych metod walki o piekne i geste wlosy. Na szczescie jest ich calkiem sporo. Smialo mozna wykorzystywac metody domowe, które nierzadko moga okazac sie skuteczniejsze od kosmetyków drogeryjnych. Najwazniejsza jest jednak systematycznosc, bo bez niej satysfakcjonujacych rezultatów niestety nie bedzie. 

Jakie sa najczestsze przyczyny wypadania wlosów i slabego ich porostu?

Przyczyny nadmiernej utraty kosmyków sa najczesciej zlozone. Podobnie jest z przyczynami oslabionego ich wzrostu. Zródlami obydwu tych problemów bywaja czesto zaburzenia hormonalne. Najczesciej jest to nadmiar androgenów, czyli hormonów meskich. Z tego tez wzgledu, wypadanie wlosów nierzadko dotyka kobiet zmagajacych sie z PCOS. Panie cierpiace na to schorzenie borykaja sie bowiem z nadmiarem testosteronu. Przyczyne wypadania wlosów i powolnego ich wzrostu stanowic moze takze chroniczny stres, który oslabia ogólna odpornosc i kondycje ludzkiego organizmu. Na tym jednak nie koniec. Wypadanie wlosów jest nierzadko powodowane takze niedoborami witamin i skladników mineralnych. Bardzo czesto przyczyna owych niedoborów lezy w niewlasciwie zbilansowanej diecie. Za nadmierna utrate kosmyków moze odpowiadac takze niewlasciwie skomponowana pielegnacja i uzywanie zbyt agresywnych kosmetyków. Niekiedy, wlosy wypadaja na skutek czestej koloryzacji. Bywa i tak, ze przyczyna nadmiernej utraty kosmyków lezy w jakiejs chorobie, która rozwija sie w organizmie. W przypadku naglego i silnego wypadania wlosów, dobrze byloby rozwazyc konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu. 

Docen moc domowych naparów, plukanek i wcierek ziolowych

W walce z nadmiernym wypadaniem wlosów nieocenione okazuja sie byc ziola. Stanowia one bogate zródlo cennych witamin i mineralów. W szczególnosci warto zainteresowac sie zielem skrzypu oraz pokrzywy. Najlepiej bedzie zebrac te ziola wczesna wiosna i ususzyc. Na ich bazie bedzie mozna pózniej przygotowywac calkiem smaczny napar do stosowania wewnetrznego. Herbatke ze skrzypu oraz pokrzywy zwyczajnej nalezy popijac przynajmniej raz dziennie przez okres okolo dwóch miesiecy. Po tym czasie zalecane jest zrobienie miesiecznej przerwy. W razie koniecznosci, kuracje mozna jednak powtórzyc. Picie ziól powinno nie tylko zahamowac wypadanie wlosów, ale równiez przyspieszyc ich porost. Równolegle warto byloby sie postarac o wcieranie w skóre glowy ostudzonych naparów z wyzej wymienionych ziól. Warto wcierac je w skóre kazdego dnia, wykonujac delikatny masaz, który pomoze pobudzic mikrokrazenie. Smialo mozna takze stosowac plukanki. Po umyciu wlosów wystarczy przeplukac je letnim naparem ziolowym. Taka domowa plukanka bedzie idealna nie tylko dla osób majacych problem z wypadaniem wlosów, ale takze dla kazdego komu dokucza nadmierne ich przetluszczanie. 

Zatroszcz sie o zbilansowana diete i zredukuj stres

Nie od dzis wiadomo, ze zywnosc o wysokim stopniu przetworzenia wplywa negatywnie na nasze zdrowie. Nie jest takze obojetna dla naszej urody. Moze powodowac nadmierne wypadanie wlosów oraz spowolnienie ich porostu. Wydaje sie wiec, ze warto wyeliminowac ze swojego jadlospisu przekaski bogate w rafinowane oleje, cukier i sól. Siegajmy natomiast po swieze owoce oraz warzywa. Produkty z bialej maki zastapmy tymi pelnoziarnistymi, które sa bogate w cynk. Jest on bardzo przydatny dla wlosów, skóry i paznokci. Wazna jest takze dbalosc o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Warto wiec popijac wode mineralna, najlepiej niegazowana. Postarajmy sie równiez ograniczyc stres. Dobrym pomyslem bedzie stosowanie róznego rodzaju technik relaksacyjnych. Swoja uwaga warto obdarzyc takze medytacje i joge. Aktywnosc fizyczna w postaci spacerów na swiezym powietrzu takze moze sie przydac. Domowe sposoby na porost i wypadanie wlosów nie przyniosa jednak natychmiastowych efektów. Wskazana jest wiec cierpliwosc. Na trwale i w pelni zadowalajace efekty trzeba co do zasady poczekac kilka tygodni.