Suplementy na włosy- co powinny zawierać w swoim składzie?

By | January 29, 2022

Wypadnie włosów jest zjawiskiem całkowicie normalny. Kosmyki bowiem charakteryzują się określoną żywotnością, a po tym czasie po prostu wypadają, tworząc tym samym miejsce na nowe, zdrowe włosy. Człowiek dziennie traci około 100-150 pojedynczych włosów, co oczywiście nie jest powodem do zmartwień lub niepokoju. Niemniej jednak problem pojawia się w momencie, kiedy dziennie tracimy niewyobrażalne ilości włosów, a co więcej znacznie się one przerzedziły. Osłabione kosmyki są również matowe i pozbawione blasku, co nie tylko wpływa na ich kondycję, ale również na wygląd zewnętrzny. Wobec tego, wiele osób wiąże swoje nadzieje z suplementami na włosy, które mają skutecznie hamować proces ich nadmiernego wypadania. Jednak co powinny zawierać w swoim składzie suplementy na włosy, by rzeczywiście były one skuteczne?

Dlaczego włosy wypadają?

Zanim uwaga zostanie poświęcona suplementom na włosy, warto zastanowić się, co jest źródłem problemu. Dlaczego włosy wypadają? Otóż warto wspomnieć, że piękne i lśniące włosy są atrybutem każdego z nas, jednak przywilej ten nie został przydzielony wszystkim. Kondycja fryzury zależy od wielu czynników, a także i predyspozycji genetycznej. Już promieniowanie UV, wysoka temperatura, dieta uboga w składniki odżywcze, stres i używki, mogą doprowadzić do znacznego osłabienia włosów, a tym samym wyraźnego pogorszenia się ich kondycji. Niestety, problemy z kosmykami dotykają wiele osób, bez względu na płeć. Wobec tego można zaobserwować znaczy wzrost zainteresowania suplementami na włosy, które mają stanowić złoty środek na tego typu problem. Oczywiście skuteczność suplementacji została wielokrotnie potwierdzona przez różnego rodzaju specjalistów, niemniej jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, warto przede wszystkim skontrolować swój stan zdrowia. Często nadmierne wypadanie włosów jest jednym z objawów, który może wskazywać na wiele innych chorób. Wizyta u trychologa z pewnością pomoże ustalić co jest przyczyną złej kondycji kosmyków, a także zalecona zostanie odpowiednia kuracji. Jednak najczęściej wystarczą właśnie suplementy na włosy, a także zmiana złych nawyków, by cała fryzura mogła odzyskać zdrowy i lśniący wygląd.

Czy suplementy na włosy poprawią ich kondycję?

Suplementy na włosy są obecnie dostępne w praktycznie każdej aptece. Okazuje się, że mogą być one niezwykle skuteczną kuracją, która znacznie poprawi stan włosów, jednak najważniejsze jest ich odpowiednie dobranie. Warto zaznaczyć, że o włosy również trzeba umiejętnie dbać, czyli pielęgnować je od zewnątrz, przy pomocy specjalnych kosmetyków, a także od wewnątrz, właśnie przy pomocy suplementów. Dostarczą one niezbędne mirko- i makroelementy, które przyczynić się mogą do zahamowania procesu nadmiernego wypadania kosmyków. Szczególnie jest to istotne w przypadku, kiedy wraz z pożywieniem nie możemy ich dostarczyć do organizmu. 

Co powinny zawierać w składzie suplementy na włosy?

Suplementy na włosy to preparaty wieloskładnikowe oparte głównie na kombinacji wyciągów roślinnych, a także wzbogacone odpowiednimi witaminami i minerałami. Wybierając więc suplementy na włosy, warto zwrócić uwagę czy mają one w swoim składzie:

  • krzem- który jest jednym z głównych składników budulcowych włosa i odpowiada za ich blask.
  • selen- który ma ochraniać przed działaniem wolnych rodników.
  • cynk- odpowiadający za metabolizm aminokwasów, a to one tworzą struktury włosów.
  • żelazo- które usprawni transport tlenu i poprawi krążenie skóry głowy.
  • miedź- odpowiedzialna za produkcję melaniny
  • biotyna- skutecznie wzmacnia ona włosy, a także pomaga w walce z łupieżem i łojotokiem.
  • witaminy z grupy B- czyli witamina B1, B2, B6, B9 i B12, które mają za zadanie pobudzić wzrost włosów, a także przyspieszyć ich regenerację.
  • witamina A- zaktywizuje ona mieszki włosowe i podbudzi je do wzrostu.
  • witamina C- który syntezuje kolagen i wspiera cebulki włosa.
  • witamina E- która ma stymulować podział komórek macierzy włosa i tym samym przyspieszyć ich wzrost, a także przyczynić się do zachowania zdrowego wyglądu.